O Unii center‎ > ‎Aktuality‎ > ‎

Podporujeme zapojení center do Národní strategie Zdraví 2020

přidáno: 21. 8. 2015 3:04, autor: Kancelář Unie center pro rodinu a komunitu   [ aktualizováno 21. 8. 2015 3:04 ]
Vláda ČR odsouhlasila akční plány, které mají napomoci řešit zejména otázku zdravotní prevence široké populace. Naši organizaci v přípravách zastupoval radní Nikola Křístek, který vypracoval doporučení pro zavedení voucherového systému pro pravidelné pohybové aktivity. 
Centra by podle plánu měla mít možnost získat  akreditaci pracoviště poskytující služby v oblasti pohybové gramotnosti a pohybových aktivit (díky zázemí i spolupráci s kvalifikovanými lektory).
Opatření má vést k vyšší profesionalizaci služeb v oblasti podpory pohybu nabízených v centrech a otevření možnosti čerpat příspěvky ze zdravotních pojišťoven na úhradu služeb využívaných klienty centra.
Příprava prováděcích opatření (tvorba registru poskytovatelů služeb pro podporu pohybových aktivity, certifikace lektorů pohybových aktivita a gramotnosti apod.) by měla proběhnout během roku 2016, následně by systém měl být funkční.

"Mám radost, že díky strategii Zdraví 2020 bude patrný obrovský přínos rodinných, mateřských a komunitních center v oblasti zdravotní prevence. Věřím, že se po nastavení celého systému centra chopí své příležitosti a jejich aktivity v oblasti pohybových aktivit pro ně budou znamenat stabilní přísun finančních zdrojů, které budou moci využívat na další zkvalitňování služeb pro rodinu a komunitu", řekl v reakci na schválení plánu strategie vládou ČR radní Unie center Nikola Křístek.